Nejste dost dobří? Pusťte to z hlavy a žijte po svém!

shallow focus photography of woman having a facial

Dnešní svět na nás klade nesmírné nároky. Sociální sítě nám neustále ukazují, jak úspěšní, krásní a bohatí jsou ostatní. Reklamy křičí, že jedině s novým autem, hodinkami nebo rtěnkou budeme konečně šťastní a naplnění. Jenže realita je jiná. Většina z nás se musí každý den potýkat s obyčejnými starostmi a výzvy skutečného života nám dávají zabrat.

Přesto se ale často trápíme tím, že nestačíme tempu dnešní doby. Že nejsme tak úspěšní v práci jako kolegyně Jitka, že si nemůžeme dovolit luxusní dovolenou jako soused Petr, nebo že nemáme tak štíhlou postavu jako kamarádka Eva. Jenže tenhle hon za nedostižnými ideály nás akorát stresuje a ubíjí.

Hledání vlastní cesty

Je načase, abychom se zastavili a uvědomili si, že každý z nás je jedinečný. Že každý máme své vlastní tempo, potřeby a hodnoty. Že to, co dělá šťastným někoho jiného, nemusí nutně naplňovat i nás. Možná nechcete dřít do úmoru, abyste jednou mohli vlastnit luxusní vilu. Třeba je pro vás důležitější trávit čas s rodinou v malém, ale útulném bytě. Místo honičky za lepším platem vám přinese více radosti dobrovolničení v útulku. Anebo zjistíte, že je pro vás zásadní věnovat se kreativní činnosti, přestože vytoužená knížka vzniká pomalu a nemáte jistotu, že se jednou stane bestsellerem.

Odhoďte přetvářku, buďte sami sebou

Nebojte se naslouchat svému nitru a jít za tím, co vám opravdu dává smysl, bez ohledu na to, co si myslí ostatní. Nemusíte mít pocit viny, když se občas cítíte smutní, naštvaní nebo vyčerpaní. I ty „negativní“ emoce k životu patří, není třeba je potlačovat a tvářit se falešně, jen aby vám dali lajk na Instagramu. Mnohem osvobozující je být sami sebou – se vší nedokonalostí, chybami a nedostatky, které k lidství neodmyslitelně patří.

Hledejte své vlastní štěstí

Zkuste vypnout telefon i počítač a alespoň na chvíli vyskočit z neustálého kolotoče myšlenek a povinností. Zpomalte. Dopřejte si klid a prostor sami pro sebe. Uvědomte si, že štěstí nepramení z velikosti výplaty, počtu followerů nebo luxusního auta. Že jediný člověk, kterému se musíte zodpovídat, jste vy sami. A že nejdůležitější není, jak se jevíte ostatním, ale jestli dokážete být pravdiví a autentičtí sami k sobě.

Je to možná těžší cesta než ta, kterou se snaží razit dnešní mainstreamová společnost. Ale věřte tomu, že na jejím konci naleznete mnohem víc – vnitřní klid, sebelásku a skutečné štěstí, které pramení zevnitř, ne z planých vnějších efektů.