Nejošklivější zvíře na světě se jmenuje Blobfish. Bohužel hrozí, že brzy vyhyne

Když Bůh tvořil tohle zvíře, asi musel být opilý. Sliznatá ryba s anglickým názvem Blobfish příliš krásy nepobrala. Vlastně vypadá spíš jako odpudivá mimozemská příšera. V jednom internetovém hlasování ji lidé dokonce zvolili nejošklivějším živočichem na planetě Zemi. A jako by to nestačilo, teď jí ještě ke všemu hrozí, že úplně vyhyne.

Tváří se trochu naštvaně, ale dá se to pochopit. Zrovna ho totiž vytáhli na souš…

Bizarní tvor žije v pobřežních vodách v oblasti jihovýchodní Austrálie, Tasmánie a Nového Zélandu. Jen tak ji ale nespatříte, vyskytuje se v hloubce od 600 do 1 500 metrů, kde je mnohonásobně vyšší tlak než u hladiny. Proto také nemá vůbec žádné kosti, v tak extrémních podmínkách by ani nevydržely.

Třiceticentimetrové tělo této „zrůdičky“ je skoro celé tvořeno zvláštní rosolovitou tkání, která se vyznačuje jen o něco málo menší hustotu než voda. Díky tomu se může bez problémů vznášet nad mořským dnem. Na rozdíl od ostatních ryb ani nepotřebuje plynový měchýř. Ten by byl v kilometrové hloubce beztak k ničemu.

V soutěži krásy by tenhle živočich nejspíš neuspěl.

Absence svalů nedovoluje těmto rybám lovit. Aby se najedly, musí otevřít ústa a čekat, co jim ke svačině naservíruje oceán. Nejčastěji jsou to zbloudilí krabi, ježci, pérovníci a měkkýši.

Nejošklivější tvor na světě

Blobfish si v roce 2013 vysloužil neoficiální titul „Nejošklivější zvíře světa“. Veřejné internetové hlasování uspořádal britský Spolek na ochranu ošklivých zvířat. Recesisté chtěli soutěží upozornit na skutečnost, že i ošklivá zvířata jsou ohrožená a potřebují chránit. Pravdou ovšem je, že Blobfish vypadá ohavně především až po vytažení z vody, kdy se rosolovité tělo samovolně rozplizne. Ve vodě to zase taková hrůza není. Posuďte sami.

Latisnký název tohoto zvířete je Psychrolutes marcidus.

Existenci těchto prapodivných tvorů bohužel ohrožuje hlubokomořský lov. Čím dál více se stává, že rybářům uvíznou v sítích tažených po mořském dně.

Sdílet na Facebooku

© 2019 Bizár.cz. Všechna práva vyhrazena.