Jak budou lidé vypadat v budoucnosti? Variant možného vývoje je několik

Už stovky a stovky tisíc let člověk obývá planetu Zemi a za tu dobu procházel neustálým vývojem, který dál pokračuje. Kam až nás evoluce zavede? A jak by jednou mohli vypadat naši potomci? Pojďme se na to podívat!

Nový druh rodu homo tu bude už v roce 2050. Alespoň to tvrdí vědci z institutu Global Brain při univerzitě v Bruselu. Přesné jméno pro něj zatím nemají, ale jiný prý bude v mnoha ohledech a lidstvo k těmto změnám směřuje už několik desítek let.

Budeme žít déle

V polovině století se mají začít rodit děti, které budou žít daleko déle než my. Kvalita života v 80 neb 90 letech bude úplně jiná než jejich prarodičů. Ve 22. století se půrměrný člověk dožije 120 let a zásluhu na tom ponesou pokroky v medicíně a moderní technologie.

Biorytmus lidského organismu také výrazně zpomalí. Tím se zpozdí sexuální zrání a zakládat rodinu budou lidé až ve vyšším věku. Všechny tyto trendy lze už ve vyspělém světě pozorovat. Třeba ve Spojených státech se v roce 1970 narodilo dítě ženám starším 35 let jen v jednom procentu případů. V současnosti je to už 15 procent.

Lidé nejspíš povyrostou

Zdá se vám, že takhle rychle se člověk měnit prostě nemůže? Jste na omylu. V posledních desítkách let totiž dochází k něčemu hodně pozoruhodnému. V období paleolitu před 30 tisíci lety měřili tehdejší lovci a sběrači 165 až 175 centimetrů. S vynálezem zemědělství došlo paradoxně ke snížení průměrné výšky asi o 10 až 15 centimetrů. Pak zase postupně rostla, ale tak pomalu, že ještě na počátku minulého století jsme byli pořád nižší než zmiňovaní předci z paleolitu.

Ještě na počátku minulého století byli lidé o hodně menší než my.

Vše se ale změnilo během posledních desetiletí. Evropská populace dramaticky zrychlila růst a v současnosti přerostli Evropané i ty nejvyšší skupiny paleolitických lovců a sběračů o zhruba 7 centimetrů. Je to tím, že se velmi výrazně zvýšila kvalita života. Celkově se jedná o významný skok během mimořádně krátké doby. Podobný se v předchozí evoluci člověka zřejmě nikdy neodehrál.

Otázka je, jestli lidé porostou i dál. Podle vědců je to nepravděpodobné, protože nám to neumožňuje genetická výbava, ale jistí si stoprocentně nejsou. Spolehlivou odpověď tedy nejspíš dostanou až příští generace.

Větší lebky a změny kůže

A teď se zkusme podívat ještě dál. Jak bude vypadat člověk za několik desítek tisíc let? Tak třeba doktor Alan Kwan z univerzity ve Washingtonu si myslí, že se nám v budoucnu zvětší mozky. A zvětšovat se tím pádem budou i hlavy, i když zase ne tolik dramaticky. I za 20 tisíc let budou lidé vypadat v obličeji jako dnes, jen budou mít o něco vyšší čela než my.

Doktor Kwan se také domnívá, že pokud se lidstvu podaří osídlit cizí planety, bude muset dojít ke zvětšení očí, aby mohly lépe absorbovat světlo v temném prostředí vesmírných kolonií. Kůže obyvatel jiných planet prý také bude mnohem více pigmentovaná, aby dostatečně chránila před nebezpečným UV zářením.

Takhle budou lidé vypadat podle doktora Alana Kwana.

Zobák místo zubů

Docela bujnou představivost má doktor Gareth Fraser ze Sheffieldské univerzity. Lidem podle něj v budoucnu místo současných úst plných zubů naroste něco na způsob ptačích zobáků. Zuby nejsou z evolučního hlediska příliš výhodné – kazí se, vypadávají a celkově je s nimi příliš mnoho starostí. Zobáky jsou naopak robustní, trvalé a praktické.

Budeme mít místo zubů zobáky?

Genetické manipulace

Absolutně nejbizardnější představy o budoucnosti lidské rasy má zoolog Douglas Dixon. I jeho teorie počítá s tím, že lidé jednou opustí Zemi, rozšíří se do dalekého vesmíru a budou vypadat opravdu hodně podivně. Svou roli v tom prý bude hrát genetické inženýrství, které umožní lidem velmi výrazně měnit svou tělesnou schránku.

Poněkud bizardní představa zoologa Douglase Dixona.

Variant možného vývoje je ovšem nepřeberné množství. A je velmi pravděpodobné, že nás sama příroda nakonec překvapí něčím, co teď vůbec nečekáme.

Sdílet na Facebooku

© 2019 Bizár.cz. Všechna práva vyhrazena.